Заходи МОІППО

23 серпня 2023 року відбувся обласний семінар «Методичне забезпечення викладання зарубіжної літератури в НУШ»

Із вітальним словом до учасників семінару звернувся Василь Шуляр, доктор педагогічних наук, доцент, професор кафедри, директор МОІППО, заслужений учитель України, наголосив, що заходи, які відбуваються в рамках регіонального освітянського серпневого марафону «Освітяни Миколаївщини на шляху до перемоги», покликані надати науково-методичну підтримку вчителям та сприяти якісній підготовці до нового навчального року.

Для вчителів зарубіжної літератури, які працюватимуть у 5–6 класах Ольга Ніколенко, завідувач кафедри світової літератури Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, доктор філологічних наук, професор, презентувала підручники, онлайн-платформи до підручників «Друзі Полліанни» (5 клас) і «Емма» (6 клас), зошити для діагностування результатів навчання та акцентувала увагу на змінах у програмі, які схвалено експертною комісією з літератури (української та зарубіжної) (протокол № 5 від 02.06.2023 р.).

Ольга Ніколенко представила вчителям-філологам для вибору в 7–9 класах дві модельні програми (для пілотних закладів освіти):

1) Зарубіжна література. 5–9 класи (у редакції 2023 р., авт. О. Ніколенко, О. Ісаєва, Ж. Клименко, Л. Мацевко-Бекерська, Л. Юлдашева, Н. Рудніцька, В. Туряниця, С. Тіхоненко, М. Вітко, Т. Джангобекова). Рекомендовано МОН України (наказ № 795 від 12.07.2021 р.), зміни до програми схвалено експертною комісією з літератури (української та зарубіжної) (протокол № 5 від 02.06.2023 р.).

2) Література (українська та зарубіжна). Інтегрований курс. 7–9 класи (2023 р., авт. О. Ніколенко, Л. Мацевко-Бекерська, Т. Качак,                  А.-М. Богосвятська, Н. Рудніцька, В. Туряниця). Рекомендовано МОН України (наказ № 883 від 24.07.2023 р.), програму схвалено експертною комісією з літератури (української та зарубіжної) (протокол № 5 від 02.06.2023 р.).

Наталія Рудніцька, учитель української мови та зарубіжної літератури Кам’янець-Подільського ліцею № 17 Кам’янець-Подільської міської ради Хмельницької області, учитель-методист, розкрила змістове наповнення програми «Література (українська та зарубіжна). Інтегрований курс. 7–9 класи». 

На навчально-методичному забезпечення викладання зарубіжної літератури акцентувала увагу Вікторія Туряниця, директор, учитель зарубіжної літератури Свалявського закладу загальної середньої освіти № 4 з поглибленим вивченням окремих предметів Свалявської міської ради, учитель-методист.

Анна-Марія Богосвятська, кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедри гуманітарної освіти Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, розповіла учасникам зібрання про методичну підтримку вчителів пілотних навчальних закладів, які обрали програму «Література (українська та зарубіжна). Інтегрований курс. 7–9 класи (2023 р., авт. О. Ніколенко, Л. Мацевко-Бекерська, Т. Качак,            А.-М. Богосвятська, Н. Рудніцька, В. Туряниця).

Актуальне питання «Технології діагностування прогресу знань» опрацювала з учасниками заходу Олена Гвоздікова, заступник директора, учитель зарубіжної літератури Нікопольського ліцею № 7 Нікопольської міської ради, учитель-методист.

Дмитро Лебедь, головний редактор журналу «Зарубіжна література в школах України» розповів про конкурси, у яких можуть брати участь учні і вчителі зарубіжної літератури.

Дякуємо Ользі Ніколенко і авторському колективу за програми і навчально-методичне забезпечення створені з любов’ю до літератури, до учня, до вчителя, до людини, до України!

Дякуємо всім учасникам заходу за плідну співпрацю!   Все буде Україна!!!

Матеріали семінару.

22 серпня 2023 року відбувся обласний інструктивно-методичний семінар «Реалізація змісту мовно-літературної освітньої галузі в базовому циклі НУШ»

У науково-практичній частині заходу доповідачі окреслили провідні підходи до викладання предметів мовно-літературної галузі в НУШ. Василь Шуляр, доктор педагогічних наук, доцент,  професор кафедри теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти, директор МОІППО, заслужений учитель України, зазначив, що «ціннісно-етична стратегія в системі літературної освіти узгоджується з метою мовно-літературної освітньої галузі Державного стандарту».          Науковець запропонував розуміння вивчення літератури через ціннісне ставлення  і, на прикладах творів українських і зарубіжних письменників,  представив методику конструювання освітніх ситуацій компетентнісно-діяльнісного заняття.

Із вітальним словом до учасників заходу звернувся Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, доцент, уповноважений із захисту державної мови, який наголосив на значущості української мови в суспільстві як фактору єдності і національної безпеки України, особливій   ролі вчителя в розвитку та функціонуванні української мови.

Галина Гич, кандидат педагогічних наук, доцент, завідувачка кафедри теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти МОІППО, акцентувала увагу на важливості цифрової грамотності сучасних дітей і сучасного вчителя. Г. Гич продемонструвала можливості застосування штучного інтелекту на уроках літератури; надала практичні поради з використання сервісу «Wepik». 

Висвітлюючи питання «Формування критичного мислення на заняттях з літератури», Володимир Гладишев, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти МОІППО, висловив думку, що уміння аналізувати інформацію та робити висновки є важливим аспектом технології формування критичного мислення і забезпечує  розвиток інформаційно-комунікаційної компетентності.

Василь Пахаренко, доктор філологічних наук, професор кафедри української літератури та компаративістики Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, розглянув проблему зацікавленості учнів літературою, а також представив концепцію підручника з української літератури для учнів НУШ.

Тему «Розвиток словникового запасу учнів на заняттях мовно-літературної освітньої галузі НУШ» висвітлила Анастасія Кузнєцова, старший викладач кафедри теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти МОІППО.

У практико-орієнтованій частині заходу методистки кафедри теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти МОІППО Діна Діордіца, Ганна Пономаренко надали рекомендації щодо подолання освітніх втрат учнів під час вивчення української мови і літератури, зарубіжної літератури в  2023–2024 навчальному році.  

З особливостями проведення І туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року» учасників ознайомила Анжела Тюпа, методист навчально-методичної лабораторії акмеології Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

Учителі-філологи репрезентували досвід роботи в НУШ:

- «Створення компетентнісно-діяльнісного літературного заняття в форматі НУШ: румунська народна казка «Серце матері» – Світлана Лобзіна, учитель Миколаївського ліцею № 2 Миколаївської міської ради,  учитель-методист;

- «Нові твори у програмі. Вивчення творів Ульфа Старка» – Ірина Царлова, учитель Миколаївського ліцею № 2 Миколаївської міської ради,  учитель-методист;

- «Діалог партнерства та пошуку. Із досвіду викладання зарубіжної літератури в 6 класі НУШ» – Зоя Гаркуша, учитель Новобузького ліцею № 1 Новобузької міської ради, учитель-методист.

Підбиваючи підсумки роботи, учасники відзначили доцільність зустрічі щодо якісного  впровадження положень НУШ в освітній процес з української мови і літератури, зарубіжної літератури в закладах загальної середньої освіти Миколаївської області в новому навчальному році. Дякуємо всім учасникам заходу за плідну співпрацю!

Дякуємо ЗСУ за можливість проводити такі зустрічі!  Все буде Україна!

Матеріали інструктивно-методичного семінару.

Обласний семінар «Мовно-літературна та художньо-естетична освіта Миколаївщини: реалії та перспективи». 

30 березня 2023 року кафедрою теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти, кабінетом  навчальним «Освіта Миколаївщини» Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти в зум-форматі проведено обласний семінар «Мовно-літературна та художньо-естетична освіта Миколаївщини: реалії та перспективи». 

Запропонована В. Шуляром, д.пед.н., доцентом, професором кафедри теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти, директором МОІППО, заслуженим учителем України, наукова розвідка «Становлення сільського вчителя літератури в період 1981/1982–2022 рр.» сприяла глибшому усвідомленню педагогами своїх національно-регіональних коренів.

Аналіз підсумків роботи Малої академії наук (секція «Зарубіжна література») переконує, що нині педагогічна спільнота докладатиме максимум зусиль для перемоги та відновлення діяльності з пошуку, підтримки й розвитку здібностей талановитої молоді. Надихати вчителів у цьому під час воєнного лихоліття насамперед мають цілющі джерела педагогічної творчості досвідчених колег. Це й Аркасіана, що є лейтмотивом навчально-виховної роботи В. Погорєлової, учительки української мови та літератури Христофорівського ліцею Баштанської міської ради Миколаївської області. Досвід роботи Г. Ковтун, учительки української мови і літератури, керівника музею «Животоки» Павлівського ліцею Снігурівської міської ради Баштанського району, доцільно розглядати в ракурсі народознавчої практики діяльності закладів освіти. Не може залишити байдужими вчителів і таврійський розпис пресвітлої Либіді Миколаївщини, майстрині народного мистецтва Є. Бондаренко. Ще раз акцентовано на важливості постійного вдосконалення державомовної компетентності вчителів з використанням курсу відеолекцій «Культура української мови». 

Розглянуті фахівцями МОІППО в заочній частині заходу науково-педагогічні ідеї є теоретичним опертям, спрямованим на формування покоління вчителів, які здатні трансформувати вивчення літературних та мистецьких творів у процес становлення учнів як творчих особистостей із чіткою світоглядною позицією, розвиненими високоморальними цінностями, інтелектуальними якостями, широким діапазоном емоційно-чуттєвої сфери. 

У семінарі взяли участь  62 педагоги Миколаївщини. 

З вірою у Збройні сили України та надією на майбутні зустрічі з освітянами в очному форматі!

Онлайн-зустріч із авторами програм і підручників: вебінар «Підручники і навчально-методичне забезпечення 6 класу НУШ мовно-літературної освітньої галузі»

29 березня 2023 року кафедрою теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти МОІППО для вчителів української мови і літератури, зарубіжної літератури, інтегрованого курсу (українська та зарубіжна літератури) ЗЗСО Миколаївської області проведено вебінар «Підручники і навчально-методичне забезпечення 6 класу НУШ мовно-літературної освітньої галузі». 

Інститут педагогіки НАПН України, видавничий дім «Освіта» сприяли онлайн-зустрічі педагогів Миколаївщини з авторами модельних навчальних програм і підручників для 6 класу мовно-літературної освітньої галузі.

Захід відкрив Василь Шуляр, доктор педагогічних наук, доцент, професор кафедри теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти, директор МОІППО, заслужений учитель України, який відзначив плідну багаторічну співпрацю із провідними фахівцями мовно-літературної освітньої галузі та подякував авторам за неоціненний внесок у формування і розвиток читацької грамотності учнів.

У роботі вебінару взяли участь спікери: 

Таміла Яценко, доктор педагогічних наук, старший науковий співробітник, головний науковий співробітник відділу навчання української мови та літератури Інституту педагогіки НАПН України (підручник «Українська література. 6 клас», автори: Таміла Яценко, Василь Пахаренко, Олеся Слижук);

Ніна Голуб, доктор педагогічних наук, професор, головний науковий співробітник відділу навчання української мови та літератури Інституту педагогіки НАПН України; Олена Горошкіна, доктор педагогічних наук, професор, завідувач відділу навчання української мови та літератури Інституту педагогіки НАПН України (підручник «Українська мова. 6 клас», автори: Ніна Голуб, Олена Горошкіна);

Лариса Удовиченко, доктор педагогічних наук, професор, професор Київського університету імені Бориса Грінченка (підручник «Зарубіжна література. 6 клас», автори: Наталія Кадоб’янська, Лариса Удовиченко, Валентина Снєгірьова);

Ірина Тригуб, кандидат педагогічних наук, заступник директора з навчально-виховної роботи Щасливського ліцею Пристоличної сільської ради (підручник «Інтегрований курс літератур (українська та зарубіжна). 6 клас», автори: Таміла Яценко, Василь Пахаренко, Ірина Тригуб, Олеся Слижук).

Автори презентували підручники і навчально-методичне забезпечення для 6 класу мовно-літературної освітньої галузі. Акцентували увагу вчителів- практиків на особливостях концептуального підходу до побудови підручників, що передусім визначається впровадженням методології Нової української школи, та тих перевагах методичного апарату, що допомагатимуть учителю розв’язувати сучасні освітні виклики.

Галина Гич, кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти МОІППО, наголосила на актуальності проблеми читання, анонсувала Стратегію розвитку читання на період до 2032 року «Читання як життєва стратегія», схвалену Кабінетом Міністрів України.

Дякуємо всім учасникам за плідну співпрацю!

Все буде Україна!

Творча зустріч із Ольгою Ніколенко: гостьова лекція «Стратегії викладання зарубіжної літератури в 6 класі НУШ»

22 березня 2023 року на базі Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти відбулася творча зустріч із Ольгою Ніколенко, доктором філологічних наук, професором, завідувачкою кафедри світової літератури Полтавського національного педагогічного університету ім. В. Г. Короленка, заслуженим діячем науки і техніки України, авторкою державних стандартів, програм і підручників.

Відкрив захід та окреслив основні аспекти авторської концепції планувальної діяльності вчителя літератури та учня-читача Василь Шуляр, доктор педагогічних наук, професор кафедри теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, директор МОІППО, заслужений учитель України.

Розглядали тему «Стратегії викладання зарубіжної літератури в 6 класі НУШ». Особливу увагу Ольга Миколаївна приділила націєтворчому потенціалу предмета «Зарубіжна література», відзначила можливості предмета у подоланні наслідків травмування дітей під час повномасштабної російсько-української війни.

У вебінарі взяли участь автори модельної навчальної програми «Школа радості»: Вікторія Туряниця – учитель-методист, директор Свалявської гімназії Свалявської міської ради Закарпатської області; Наталія Руніцька – учитель-методист ЗЗСО № 17 м. Кам’янця-Подільського; Олена Гвоздікова – учитель-методист, заступник директора ліцею № 7 м. Нікополя. Авторський колектив під курівництвом Ольги Ніколенко представив навчально-методичний комплекс для вивчення зарубіжної літератури в 6 класі НУШ. 

Галина Гич, кандидат педагогічних наук, доцентка, завідувачка кафедри теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, висловила щиру подяку Ользі Ніколенко, Вікторії Туряниці, Наталії Руніцькій, Олені Гвоздіковій за високий професіоналізм і позитивні емоції та натхнення, які отримали всі учасники заходу; учителям зарубіжної літератури за активну участь у дискусії та бажання постійно вдосконалювати професійну компетентність. Активну участь у обговоренні стратегій викладання зарубіжної літератури взяли науково-педагогічні та педагогічні працівники кафедри. 

Щиро дякуємо за зустріч всім учасникам заходу!

Все буде Україна! Тримаймо освітянський стрій!

У вас є можливість переглянути відеозапис зустрічі

Гостьова лекція Тараса Кременя 

для вчителів української та зарубіжної літератур

10 березня 2023 року кафедрою теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти МОІППО в зум-форматі організовано гостьову лекцію в межах роботи творчої групи вчителів української та зарубіжної літератур «Література рідного краю в постатях: Дмитро Кремінь».

Перед учителями української і зарубіжної літератур Миколаївської області виступив син ювілейника – Уповноважений із захисту державної мови, народний депутат VIII скликання, кандидат філологічних наук, доцент Тарас Кремінь.

Відбувся особистісно-фаховий діалог учасників творчої групи з нашим знаним земляком. Тарас Дмитрович не тільки поділився власним баченням шкільного вивчення творчості Дмитра Кременя, а й підкреслив значення його поетичного доробку для плекання майбутнього покоління громадян України як свідомих носіїв рідного слова, поборників свободи й незалежності держави. Запрошений лектор відповів на питання вчителів і щиро подякував за вивчення творчості лавреата найвищої літературної премії України, ювілей якого відзначається на державному рівні. 

Гостьова лекція відбулася з метою реалізації інноваційного проєкту МОІППО «Шануймо Поета: Дмитро Кремінь у пам’яті миколаївців», третій етап якого присвячений 70-річному ювілею поета.  

Творча майстерня Інни Літвінової

17 лютого 2023 року в дистанційному форматі відбулася зустріч учителів української мови і літератури Миколаївщини з Інною Літвіновою, доценткою, кандидаткою філологічних наук, доценткою кафедри української мови Харківського національного університету імені Василя Назаровича Каразіна, авторкою підручника «Українська мова. 5 клас».

Мета заходу – реалізація Концепції «Нова українська школа», Державного стандарту базової середньої освіти та науково-методичний супровід освітнього процесу в 5 класі за новою навчальною програмою з української мови авторів Н. Голуб та О. Горошкіної. 

Інна Миколаївна окреслила основні акценти мовної освіти в контексті НУШ, презентувала колегам навчально-методичний інструментарій для навчання української мови учнів 5 класу. Педагогів зацікавили творчі знахідки авторки підручника.

Сподіваємося на подальшу співпрацю з Інною Літвіновою та видавництвом «Ранок».